Snatch block
This Torso snatch block is suitable for doubling the cable of a winch. This makes it possible to realize twice as much force during winching.
This block is also provided with a nipple for lubrication.
Technical specifications:
capacity = 3600kg / 8000lbs
pulley external size = 98mm
pulley internal size = 84mm
cable diameter = 14mm
diameter hole = 53mm
Dimensions du produit :
| Length | 232 mm |
|---|---|
| Width | 46 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 2,62 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 255 mm |
|---|---|
| Width | 135 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 2,80 kg |