Snatch block
This Torso snatch block is suitable for doubling the cable of a winch. This makes it possible to realize twice as much force during winching.
Technical specifications:
capacity = 4500kg / 10000lbs
pulley external size = 98mm
pulley internal size = 71mm
cable diameter = 18mm
diameter hole = 50mm
diameter pulley hole = 35mm
Dimensions du produit :
| Length | 240 mm |
|---|---|
| Width | 102 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 2,53 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 265 mm |
|---|---|
| Width | 112 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 2,60 kg |