Combination machine shear brake and roll
This Cowley shear brake and roll machine is ideal for rolling, cutting and folding sheet steel to a width of 1016mm and a thickness of 1mm.
The machine comes with two control handles and a back gauge.
- bed width = 1016mm
- max. shearing thickness = 0,8mm
- max. bending thickness = 1mm
- max. bending angle = 90 degrees
- max. rolling thickness = 1mm
- diameter rollers = 40mm
Dimensions du produit :
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 195,0 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 1 350 mm |
|---|---|
| Width | 450 mm |
| Height | 680 mm |
| Weight | 212,00 kg |