Plate roller machine
This Cowley slip roll machine is ideal for rolling plate material in various shapes such as pipes and tubes. The machine can be operated with th handle on the side and the upper roll is easy to remove so that the sheet metal can be removed.
The rollers are also individually adjustable and equipped with wire grooves.
max. plate thickness = 1,5mm
max. width plate = 1300mm
diameter of the roll = 75mm
Note: This slip roll machine is delivered without stand! The product code of this stand is SR1300S and is also available.
Dimensions du produit :
| Length | 1 720 mm |
|---|---|
| Width | 350 mm |
| Height | 420 mm |
| Weight | 195,0 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 1 730 mm |
|---|---|
| Width | 450 mm |
| Height | 580 mm |
| Weight | 220,00 kg |