TCT Core drill
High-quality TCT core drill for magnetic drilling machines.
Characteristics:
TCT (tungsten carbide tipped): Core drill with hard metal teeth. Used for materials that are harder to machine, such as hardox and stainless steel.
Specifications:
diameter = 29mm
cutting depth = 50mm
Dimensions du produit :
| Length | 89 mm |
|---|---|
| Width | 30 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 0,13 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 45 mm |
|---|---|
| Width | 45 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 0,14 kg |