HSS Core drill
High-quality HSS core drill for magnetic drilling machines.
Characteristics:
HSS (high speed steel)
M35: comparable to M2 standard high speed steel, but with 5% cobalt added. M35 cuts faster and lasts longer than M2.
Specifications:
diameter = 57mm
cutting depth = 30mm
Dimensions du produit :
| Length | 63 mm |
|---|---|
| Width | 58 mm |
| Height | 58 mm |
| Weight | 0,32 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 72 mm |
|---|---|
| Width | 72 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 0,36 kg |