Universal bender
This bender is easy to operate and good for precise use. It has a maximum bending angle of 120 degrees and can be used both warm and cold.
flat steel = warm 100 x 15mm / cold 100 x 8mm
round steel = warm 27mm / cold 22mm
square steel = warm 25 x 25mm / cold 20 x 20mm
Max bending parameters are for low alloy carbon steel.
Product Dimensions
| Length | 720 mm |
|---|---|
| Width | 620 mm |
| Height | 300 mm |
| Weight | 34.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 550 mm |
|---|---|
| Width | 320 mm |
| Height | 240 mm |
| Weight | 35.00 kg |