bandsaw
This bimetallic band saw from Cowley consists of an alloyed refined steel strip on which a strip of high-alloy HSS cobalt-molybdenum steel is welded by using electrodes.
Here, the teeth are machined, after which the saw is hardened to 67 - 69 HRC.
The band saw is used in ferrous and non-ferrous materials, each bimetal quality has its own specific application.
M42 bimetal band saw:
Due to the high hardness of the edges, 67 - 69 HRC, longer service life can be achieved and higher cutting speeds can be used. Among others used for stainless steel and materials with a tensile strength up to 1400 N /mm².
Specifications
| Width x thickness | 34 x 1.1 mm |
| Length | 3770 mm |
| TPI (teeth per inch) | 6/10 |
| Material | HSS steel |
Product Dimensions
| Length | 3,770 mm |
|---|---|
| Width | 1 mm |
| Height | 34 mm |
| Weight | 1.08 kg |
Package Dimensions
| Length | 425 mm |
|---|---|
| Width | 445 mm |
| Height | 65 mm |
| Weight | 1.39 kg |