Chain block
These robust Torso chain hoists are ideal for your lifting operations. Using the light chain you can easily lift vertically. The chain hoists are supplied with a heavy load chain. Both hooks (below and above) are provided with a safety valve.
- capacity = 5ton
- lift = 3m
- effort required to lift max load = 430N
- diameter of load chain = 10mm
- length silver operating chain = 5,5m
Product Dimensions
| Length | 235 mm |
|---|---|
| Width | 186 mm |
| Height | 660 mm |
| Weight | 41.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 390 mm |
|---|---|
| Width | 315 mm |
| Height | 235 mm |
| Weight | 42.00 kg |