Battery
This Duracell lithium button cell battery can be used for various applications and is suitable for welding helmets, for example.
3V lithium
capacity = 540mAh
diameter = 28mm
Suitable for the welding helmets EWH980, PRSH04A and PRSH06A.
Product Dimensions
| Length | 28 mm |
|---|---|
| Width | 28 mm |
| Height | 5 mm |
| Weight | 0.1 kg |
Package Dimensions
| Length | 120 mm |
|---|---|
| Width | 80 mm |
| Height | 10 mm |
| Weight | 0.12 kg |