Diesel pump kit
This powerful self-priming open diesel pump with pressure relief valve has a capacity of 56 liters per minute and is equipped with 4m transfer hose and 2m suction hose with filter. Furthermore, it is supplied complete with filling gun and accompanying accessories.
Technical specifications:
capacity = 56L/min
voltage = 230V
power = 370W
connections = 1"
Product Dimensions
| Length | 320 mm |
|---|---|
| Width | 225 mm |
| Height | 335 mm |
| Weight | 17.2 kg |
Package Dimensions
| Length | 470 mm |
|---|---|
| Width | 340 mm |
| Height | 400 mm |
| Weight | 18.30 kg |