Impact Socket 1'' 75mm
The XPTools' Impact Socket is made of high-quality Chrome-molybdeen steel, this socket is impact resistant and holds up against wear and tear. It is perfect for use with an impact wrench, making it an ideal tool for any garage or workshop.
Specifications
| Size | 75mm |
| Connection drive | 1" |
| Length | 100mm |
| Thickness | 13 mm |
| Material | CrMo |
Product Dimensions
| Length | 104 mm |
|---|---|
| Width | 104 mm |
| Height | 100 mm |
| Weight | 2.75 kg |
Package Dimensions
| Length | 104 mm |
|---|---|
| Width | 104 mm |
| Height | 114 mm |
| Weight | 2.80 kg |