Pan and box brake / segment bending machine
This Cowley pan and box brake is suitable for folding smaller materials. Many different sizes are possible using the adjustable segments. This table model is compact and therefore very accessible.
Technical specifications:
max. working width = 610mm
max. thickness = 1.0mm
bending angle = 0 - 135 degrees
Sizes segments:
28mm
52mm
77mm
205mm
255mm
Product Dimensions
| Length | 790 mm |
|---|---|
| Width | 330 mm |
| Height | 400 mm |
| Weight | 43.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 810 mm |
|---|---|
| Width | 350 mm |
| Height | 420 mm |
| Weight | 46.00 kg |