Storage rack / warehouse rack / shelf rack / garage rack
This sturdy Bullram storage rack is ideal for storing all kinds of goods in, for example, a workshop or garage. The wide 1160mm shelves guarantee plenty of storage space and can be adjusted to any desired height.
The back wall of the rack has square holes for hanging tool hooks, for example.
Technical specifications:
- dimensions = 455 x 1205 x 2000mm
- square hole dimensions = 10 x 10mm
- dimensions of the shelves = 370 x 1160 x 21mm
- max load 45 kg for each shelf
Product Dimensions
| Length | 455 mm |
|---|---|
| Width | 1,205 mm |
| Height | 2,000 mm |
| Weight | 50.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 2,030 mm |
|---|---|
| Width | 500 mm |
| Height | 155 mm |
| Weight | 54.00 kg |