Shelved trolley / warehouse trolley / order picking trolley
This table cart is ideal for storing and moving all kinds of goods. Handy in, for example, the warehouse and the workshop.
The trolley has 3 shelves and 4 wheels, of which 2 swivel wheels with brakes and 2 fixed wheels.
Technical specifications:
max.load capacity = 350kg
loading surface = 900 x 500mm
height bottom shelf = 290mm
height between bottom and second shelf = 320mm
height between second and highest shelf = 320mm
plate thickness = 3mm
wheel size = 200 x 50mm
Product Dimensions
| Length | 1,020 mm |
|---|---|
| Width | 510 mm |
| Height | 950 mm |
| Weight | 57.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 930 mm |
|---|---|
| Width | 530 mm |
| Height | 200 mm |
| Weight | 59.00 kg |