Accessories for tapping machines
This die holder is suitable for fine thread sizes ranging from M16 to M20 to accommodate for a range of applications. Ideal for threading various materials such as steel.
Fine external threading die holder made from HSS steel.
Features:
- high quality and durable
- manufactured from HSS steel offering reliability and corrosion resistance
- size dies M12 - M14
- diecast die holder
- ISO standard
- connection GT24
Product Dimensions
| Length | 60 mm |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Height | 95 mm |
| Weight | 0.75 kg |
Package Dimensions
| Length | 62 mm |
|---|---|
| Width | 62 mm |
| Height | 104 mm |
| Weight | 0.00 kg |