Welding rod TIG
This INE TIG welding wire is suitable for unalloyed steels and fine grain steels. It is a steel TIG welding wire SG2 according ER70S AWS-6.
This wire is used for welding machinery, vehicles, bridges, tanks and in shipbuilding.
- brand = INE
- thickness = 2,0mm
- SG2
- suitable for = steel
- lengte = 1 meter
- weight = 5kg
Standards:
AWS A 5.18: ER70S-6
EN ISO 636-A: W 46 4 W3Si1
DB 42.064.08/01
TÜV 07852
Product Dimensions
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 0.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 1,040 mm |
|---|---|
| Width | 45 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 5.35 kg |