[MPC30150] Cylinder 30 ton stroke 150mm
Lifting and hoisting tools / Hydraulic tools / Cylinders Brand: Mammuth Mammuth
Product Code: MPC30150
EAN: 8720028076918
Availability: Sold Out
Expected back in stock: 7 - 9 weeks
Fast delivery from large stock.
Safe payment via various payment options.
Surface coating resists corrosion.
- output = 30 ton
- stroke = 150mm
- effective area = 44,2cm^2
- oil capacity = 0,663 L
- height of product = 256mm
- extended height = 407mm
- outside diameter = 107mm
- bore diameter = 75mm
- plunger diameter = 65mm
- thread for input oil port (ZG) = 3/8" - 23
- saddle protrusion form plgr = 22mm
- saddle is removable
- max. pressure = 700bar
Product Dimensions
Length 170 mm
Width 100 mm
Height 260 mm
Weight 15.6 kg
Package Dimensions
Length 385 mm
Width 190 mm
Height 210 mm