Plastic spring driven reel
Easy to use. The hose rolls up automatically and is adjustable to various lengths. It comes with a 10m polymer hose connection hose. The reel is pivotable by 180 degrees.
specifications:
- material hose = polymer
- connection = 1/4"
- working pressure = 20bar / 300psi
- hose inside diameter = 1/4"
- hose length = 10m
Dimensions du produit :
| Length | 385 mm |
|---|---|
| Width | 165 mm |
| Height | 275 mm |
| Weight | 4,0 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 350 mm |
|---|---|
| Width | 185 mm |
| Height | 325 mm |
| Weight | 4,70 kg |