Automatic air hose reel / hose reel / wall reel
This professional Blubird air reel is very suitable for all kinds of different compressed air applications. The hose is adjustable to different lengths and rolls up automatically thanks to the hose conduction system. The solid and sturdy hose holder can be mounted on the wall, floor and ceiling.
Specifications
| Diamètre extérieur | 16 mm |
| Diamètre intérieur du tuyau | 10 mm |
| Connexion | 1/4" NPT external thread |
| Pression de travail max. | 20 Bar |
| longueur du tuyau | 20 m |
Dimensions du produit :
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 18,4 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 430 mm |
|---|---|
| Width | 215 mm |
| Height | 480 mm |
| Weight | 19,40 kg |
<iframe width="1280" height="720" src="https://www.youtube.com/embed/52lCZ8H-raw" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>