Torque wrench
This Seneca professional torque wrench is very suitable for tightening screws and bolts at a preset torque, for example when servicing motorcycles.
The torque wrench comes calibrated, with a 4% accuracy test.
Specifications:
torque range = 20 - 110Nm
designation = Nm and ft-lb
drive = 3/8"
direction of rotation = clockwise
switchable ratchet
Dimensions du produit :
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 0,0 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 400 mm |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 1,18 kg |