Hydraulic cylinder
It has the characteristic of a low collapsed height. If the requirement of stroke needs to be higher, the MFL cylinders are recommended.
The surface of principle axis is finished with chrome plate.
Plunger has the function of retracting automatically.
output = 100 ton
stroke = 50mm
effective area = 95cm^2
oil capacity = 0,66 L
height of product = 136mm
extended height = 186mm
outside diameter = 175mm
bore diameter = 140mm
plunger diameter = 110mm
thread for input oil port (ZG) = 3/8" - 19
saddle protrusion form plgr = 2mm
saddle is removable
max. pressure = 700bar
Dimensions du produit :
| Length | 145 mm |
|---|---|
| Width | 175 mm |
| Height | 135 mm |
| Weight | 23,0 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 155 mm |
|---|---|
| Width | 185 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 25,00 kg |