Hydraulic cylinder
Hardy underlay to avoid axis break when it is overloading.
The surface of principle axis is finished with chrome plate.
Plunger has the function of retracting automatically.
Surface coating resists corrosion.
output = 100 ton
stroke = 150mm
effective area = 132,7cm^2
oil capacity = 1,990 L
height of product = 262mm
extended height = 427mm
outside diameter = 175mm
bore diameter = 130mm
plunger diameter = 110mm
thread for input oil port (ZG) = 3/8" - 22,5
saddle protrusion form plgr = 27mm
saddle is removable
max. pressure = 700bar
Dimensions du produit :
| Length | 260 mm |
|---|---|
| Width | 190 mm |
| Height | 265 mm |
| Weight | 41,0 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 300 mm |
|---|---|
| Width | 295 mm |
| Height | 395 mm |
| Weight | 43,00 kg |