Hydraulic cylinder
Hardy underlay to avoid axis break when it is overloading.
The surface of principle axis is finished with chrome plate.
Plunger has the function of retracting automatically.
Surface coating resists corrosion.
output = 10 ton
stroke = 50mm
effective area = 15,2cm^2
oil capacity = 0,075 L
height of product = 139mm
extended height = 189mm
outside diameter = 62mm
bore diameter = 44mm
plunger diameter = 38mm
thread for input oil port (ZG) = 3/8" - 20
saddle protrusion form plgr = 21mm
saddle is removable
max. pressure = 700bar
Dimensions du produit :
| Length | 130 mm |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 3,0 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 390 mm |
|---|---|
| Width | 185 mm |
| Height | 130 mm |
| Weight | 4,30 kg |