Hydraulic cylinder
Hardy underlay to avoid axis break when it is overloading.
The surface of principle axis is finished with chrome plate.
Plunger has the function of retracting automatically.
Surface coating resists corrosion.
- output = 200 ton
- stroke = 50mm
- effective area = 280,4cm^2
- oil capacity = 1,402 L
- height of product = 171mm
- extended height = 231mm
- outside diameter = 237mm
- bore diameter = 189mm
- plunger diameter = 169mm
- thread for input oil port (ZG) = 3/8" - 25
- saddle protrusion form plgr = 31mm
- saddle is removable
- max. pressure = 700bar
Dimensions du produit :
| Length | 300 mm |
|---|---|
| Width | 230 mm |
| Height | 175 mm |
| Weight | 51,0 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 335 mm |
|---|---|
| Width | 370 mm |
| Height | 210 mm |
| Weight | 52,00 kg |