Flat cylinder
This cylinder is suit for working in narrowness.
The surface of the plunger is finished with a chrome plate.
Plunger has the function of retracting automatically.
output = 100 Ton
stroke = 16mm
effective area = 95cm^2
oil capacity = 0,211 L
height of product = 86mm
extended height = 102mm
outside diameter = 185x160mm
bore diameter = 130mm
plunger diameter = 110mm
thread for oil input = 3/8''-19
saddle protusion form Plgr = 2mm
max. pressure = 700bar
Dimensions du produit :
| Length | 255 mm |
|---|---|
| Width | 160 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 15,9 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 235 mm |
|---|---|
| Width | 340 mm |
| Height | 135 mm |
| Weight | 18,00 kg |