Flat cylinder
This cylinder is suit for working in narrowness.
The surface of the plunger is finished with a chrome plate.
output = 10 ton
stroke = 11mm
effective area = 11,3cm^2
oil capacity = 0,016 L
height of product = 47mm
extended height = 58mm
outside diameter = 81x56mm
bore diameter = 43mm
plunger diameter = 38mm
thread for oil input = 3/8''-19
saddle protusion form Plgr = 2mm
max. pressure = 700bar
Product Dimensions
| Length | 145 mm |
|---|---|
| Width | 55 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 1.5 kg |
Package Dimensions
| Length | 155 mm |
|---|---|
| Width | 65 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 2.00 kg |