Hydraulic hollow cylinder
This type plunger prevents blocking, caused by slight unbalanced loading of the piston.
Dust ring prevents dust from entering the cylinder.
The step-limited piston prevents over-travel.
The wear ring increases the lifetime of the cylinder.
Specifications
| Capacité | 100 Ton |
| Stroke | 75 mm |
| Pression max. | 700 Bar |
| Capacité de l'huile | 1.259 L |
| Diamètre extérieur | 224 mm |
| Surface de pression effective | 167.8 cm² |
| Diamètre de l'alésage | 180 mm |
| Diamètre de l'axe principal | 145 mm |
| Diamètre du plongeur | 79 mm |
| Filetage du trou d'alimentation en huile (Rc) | 3/8" |
| Hauteur du capuchon supérieur | 15 mm |
Dimensions du produit :
| Length | 295 mm |
|---|---|
| Width | 225 mm |
| Height | 280 mm |
| Weight | 58,0 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 385 mm |
|---|---|
| Width | 335 mm |
| Height | 365 mm |
| Weight | 60,00 kg |