Hydraulic hollow cylinder
This type plunger prevents blocking, caused by slight unbalanced loading of the piston.
Dust ring prevents dust from entering the cylinder.
The step-limited piston prevents over-travel.
The wear ring increases the lifetime of the cylinder.
Specifications
| Capacité | 60 Ton |
| Stroke | 100 mm |
| Pression max. | 700 Bar |
| Capacité de l'huile | 0.848 L |
| Diamètre extérieur | 187 mm |
| Surface de pression effective | 84.7 cm² |
| Diamètre de l'alésage | 135 mm |
| Diamètre de l'axe principal | 100 mm |
| Diamètre du plongeur | 54 mm |
| Filetage du trou d'alimentation en huile (Rc) | 3/8" |
| Hauteur du capuchon supérieur | 12 mm |
Dimensions du produit :
| Length | 235 mm |
|---|---|
| Width | 165 mm |
| Height | 260 mm |
| Weight | 31,6 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 330 mm |
|---|---|
| Width | 325 mm |
| Height | 265 mm |
| Weight | 34,00 kg |