Hydraulic cylinder
Hardy underlay to avoid axis break when it is overloading.
The surface of principle axis is finished with chrome plate.
Plunger has the function of retracting automatically.
Surface coating resists corrosion.
- output = 30 ton
- stroke = 200mm
- effective area = 44,2cm^2
- oil capacity = 0,884 L
- height of product = 308mm
- extended height = 507mm
- outside diameter = 107mm
- bore diameter = 75mm
- plunger diameter = 65mm
- thread for input oil port (ZG) = 3/8" - 23
- saddle protrusion form plgr = 22mm
- saddle is removable
- max. pressure = 700bar
Dimensions du produit :
| Length | 170 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 310 mm |
| Weight | 18,0 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 385 mm |
|---|---|
| Width | 185 mm |
| Height | 210 mm |
| Weight | 19,00 kg |