Beam clamp
This beam clamp is designed to make a safe connection from a beam to a for example chain hoist.
- capacity = 1 ton / 1000kg
- width = 75 - 220mm
Dimensions corresponding to the image:
- max. A = 260mm
- min. / max. B = 180 / 360mm
- C = 64mm
- D = 5mm
- E = 215mm
- min. / max. F = 102 / 155mm
- G = 25mm
- H = 22mm
This beam clamp is designed to make a safe connection from a beam to a for example chain hoist.
- capacity = 1 ton / 1000kg
- width = 75 - 220mm
Dimensions corresponding to the image:
- max. A = 260mm
- min. / max. B = 180 / 360mm
- C = 64mm
- D = 5mm
- E = 215mm
- min. / max. F = 102 / 155mm
- G = 25mm
- H = 22mm
Product Dimensions
| Length | 360 mm |
|---|---|
| Width | 220 mm |
| Height | 230 mm |
| Weight | 4.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 385 mm |
|---|---|
| Width | 250 mm |
| Height | 100 mm |
| Weight | 4.80 kg |