This Mammuth bottle jack is ideal for lifting heavy cars, machines, workpieces and more.
capacity = 2 ton
min. height = 181mm
max. height = 345mm
lifting height = 116mm
adjusting height = 48mm
Product Dimensions
| Length | 92 mm |
|---|---|
| Width | 88 mm |
| Height | 181 mm |
| Weight | 2.3 kg |
Package Dimensions
| Length | 110 mm |
|---|---|
| Width | 110 mm |
| Height | 200 mm |
| Weight | 2.39 kg |