Sheet metal dolly / forming technique
Heavy forming dolly suitable for knocking sheet metal.
Used in combination with various nylon and wooden hammers.
- dimensions = 280 x 160 x 160mm
- material = cast steel
Product Dimensions
| Length | 280 mm |
|---|---|
| Width | 160 mm |
| Height | 170 mm |
| Weight | 1.71 kg |
Package Dimensions
| Length | 750 mm |
|---|---|
| Width | 650 mm |
| Height | 840 mm |
| Weight | 2.08 kg |