This adapter connects a Morse Taper MT3 connection to a 31.75 mm (1¼″) Weldon mount. Suitable for Fluxon MB100 core drilling machines, allowing core drills with large Weldon mounts to be used easily.
Specifications
| Connection 1 | type: Morse taper (MT3) / model: external |
| Connection 2 | type: Weldon / size: 31.75 mm (1¼″) / model: internal |
| Inner diameter min. | 61 mm |
| Outer diameter | 100 mm |
| Measuring system | metric (mm) |
| Include | Cooling ring |
Product Dimensions
| Length | 185 mm |
|---|---|
| Width | 55 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 0.94 kg |
Package Dimensions
| Length | 190 mm |
|---|---|
| Width | 105 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 0.96 kg |