These Mammuth lift transporters are extremely suitable for moving heavy, large objects such as machines and furniture.
The transporters are easy to operate seperately from each other using the bottle jacks. The objects to be moved are secured with the supplied cargo lashings.
- load capacity = 1800kg
- lifting height = 250mm
- lifting plate = 600 x 60mm
- wheel polyurethane = 150mm
Price is for a set of 2 pcs!
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both
a filter and a template to use.
| Product Dimensions: | |
|---|---|
| Product Length | 680 mm |
| Product Width | 260 mm |
| Product Height | 420 mm |
| Product Weight | 81.0 Kg |
| Package Dimensions: | |
| Package Length | 1,050 mm |
| Package Width | 750 mm |
| Package Height | 400 mm |
| Package Weight | 84.00 Kg |