Scaffolding 250kg Torso
This scaffolding from Torso is designed for both hobbyists and professionals who require a sturdy and durable working platform. Produced in the Netherlands, this scaffolding meets the highest quality standards and is built to last.
he swivel wheels with brakes make it easy to move around your workspace, and its durable structure can withstand even the toughest of jobs.
Thanks to the robust and simple foldig system, the scaffolding is ready for use within 1 minute.
Specifications
| Steering wheel diameter | 125 mm |
| Platform dimensions | 600 x 1830 mm |
| Working height max. | 3.15m |
| Load capacity max. | 250kg |
| Material | Aluminium |
| Tube diameter | 50 mm |
Product Dimensions
| Length | 750 mm |
|---|---|
| Width | 2,020 mm |
| Height | 1,590 mm |
| Weight | 36.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 200 mm |
|---|---|
| Width | 1,000 mm |
| Height | 1,590 mm |
| Weight | 36.00 kg |