nozzle assembly / anti mess spout with automatic filling stop / automatic filling system for fuel / no spill filling system for car
The No-Spill gas can nozzle is made for ease of use. It stops flow automatically when the target tank reaches full capacity. The nozzle also includes an attached dust cover to keep your spout clean. The No-Spill nozzle automatically vents, reclaiming fumes while pouring
Note: This only fits No-Spill gas cans.
Technical specifications:
- Material: HDPE
Product Dimensions
| Length | 193 mm |
|---|---|
| Width | 76 mm |
| Height | 56 mm |
| Weight | 0.099 kg |
Package Dimensions
| Length | 275 mm |
|---|---|
| Width | 107 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 0.13 kg |