Parts washer wall-model
Suitable for rapid cleaning of small mechanical parts, motor parts etc.
Easy to use, because of wall mounting system.
Equipped with pump and lamp.
capacity = 14L
flowing rate = 1,9L/min
power = 43W (120V / 60Hz); 26W (230V / 50Hz)
minimum amount of liquid = 15L
Product Dimensions
| Length | 560 mm |
|---|---|
| Width | 545 mm |
| Height | 630 mm |
| Weight | 24.5 kg |
Package Dimensions
| Length | 580 mm |
|---|---|
| Width | 280 mm |
| Height | 660 mm |
| Weight | 26.00 kg |