Portable sandblaster with vacuum system
This sandblaster with vacuum is ideal for removing rust and paint. By using the vacuum system most of the abrasive is sucked up again.
Specifications:
working pressure = 3 - 6 bar
capacity = 80 liter
minimum air consumption = 350L/min
connection = 1/4"
hose length = 2,5m
Product Dimensions
| Length | 630 mm |
|---|---|
| Width | 400 mm |
| Height | 1,400 mm |
| Weight | 32.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 1,020 mm |
|---|---|
| Width | 460 mm |
| Height | 510 mm |
| Weight | 34.00 kg |