[SR234100] Machine tap bottoming holes M10 HSS 5% Cobalt 5% DIN371C
Product Code: SR234100
EAN: 8713974025963
Availability: Available
Fast delivery from large stock.
Safe payment via various payment options.
14-day return policy.
  • For bottoming holes
  • 5% Cobalt alloy
  • M35 steel
  • Extremely high hardness
  • Long lifetime
Machine tap
Technical specificaties:
  • size = M10
  • DIN 371
  • connection = square
  • material = HSS - Co5%
  • intersection angle = point
  • right hand
  • fully ground
  • M35 steel
Product Dimensions
Length 100 mm
Width 10 mm
Height 10 mm
Weight 0.05 kg
Package Dimensions
Length 180 mm
Width 40 mm
Height 11 mm