Roller stand
This Cowley roller stand is adjustable in height and very suitable for the supply of heavy workpieces. Usable for both band saw and circular saws. Includes 4 solid and robust steel rollers.
Technical specifications:
capacity = 400kg
diameter rollers = 60mm
length rollers = 360mm
min./max. operation height = 580 / 1030mm
length roller stand = 1030mm
Dimensions du produit :
| Length | 1 030 mm |
|---|---|
| Width | 475 mm |
| Height | 190 mm |
| Weight | 26,0 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 1 050 mm |
|---|---|
| Width | 480 mm |
| Height | 200 mm |
| Weight | 28,00 kg |