TIG torch TLT18 / welding torch / welding gun
This Soldatech water cooled welding torch has an ergonomic handle and a ball joint at the bottom of the torch. This, in combination with the optimal position of the switch, ensures great ease of use in all welding positions.
All consumables for this torch are also available.
length = 4 meters
duty cycle = 35%
load DC (with argon) = 350A
load AC (with argon) = 260A
water cooled
tungsten electrode range = 1.6 - 3.2mm
Comes standard with:
3x ceramic gas nozzle = 5, 6 and 7mm
- 1x collet holder = 3.2mm
3x collet = 1.6 / 2.0 / 2.4
- european dinse couplers = 13mm
- Insulator ring = 21mm
2x torch cap = short and long
Specifications
| Longueur | 4 m |
| Système de refroidissement | water |
| Load DC (with argon) | 350A |
| Load AC (with argon) | 260A |
| Duty cycle | 35% |
| Tungsten Electrode Range | 1.6 - 3.2mm |
Dimensions du produit :
| Length | 4 000 mm |
|---|---|
| Width | 30 mm |
| Height | 95 mm |
| Weight | 2,18 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 505 mm |
|---|---|
| Width | 380 mm |
| Height | 100 mm |
| Weight | 2,63 kg |