Wireless charging dock / charging pad / charging system / charging station
This Fluxon charging dock is suitable for wireless charging of worklights that are suitable for this. The dock is also QI compatible, so that smartphones can also be charged wirelessly. The dock offers space for 2 work lights or smartphones.
After placing the light or smartphone, the charging process starts immediately. The back is magnetic for attaching the dock, but this can also be done on a non-magnetic surface using the 4 screw holes.
Technical specifications:
power = 5W (single) / 10W (double)
adapter input = 230V
adapter output = 5V / 2A
USB-C connection
Dimensions du produit :
| Length | 203 mm |
|---|---|
| Width | 104 mm |
| Height | 19 mm |
| Weight | 0,32 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 210 mm |
|---|---|
| Width | 158 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 0,40 kg |