Gasoline engine E-start
This gasoline engine is used as a replacement for engines from wsater pumps, industrial and agricultural machinery. The engine starts quickly and is provided with an air filter.
Specifications:
- type = 4-stroke / 1-cylinder
- bore and stroke = 88 x 64mm
- shaft size = 25mm
- spline width = 7mm
- displacement = 389cm³
- max. power = 13pk(HP) / 3600rpm
- max. torque = 26,5Nm / 2500rpm
- air cooled
- ignition = TCI
- PTO rotation = left / anticlockwise
Dimensions du produit :
| Length | 470 mm |
|---|---|
| Width | 390 mm |
| Height | 430 mm |
| Weight | 30,0 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 540 mm |
|---|---|
| Width | 460 mm |
| Height | 495 mm |
| Weight | 33,00 kg |