Socket set 3/4'' 16pcs
This 3/4 socket set from XPTools is ideal for working in and outside the workshop.
The kit is suplied with an strong blow mould casng and contains a telescopic ratched .
16 pcs. tool set includes:
- 12 pcs. sockets 3/4" drive 19 - 21 - 22 - 24 - 27 - 30 - 32 - 36 - 38 - 41 - 46 - 50 mm
- 1 pcs. extension bar 3/4"x8"
- 1 pcs. extension bar 3/4"x16"
- 1 pcs. adapter 3/4"(F)x1/2(M)
- 1 pcs. ratchet handle 3/4", 24 teeth, telescopic type 490 to 775 mm
Specifications
| Connection drive | 3/4" |
| Surface finish | Chrome-plated, matte |
Product Dimensions
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 12.207 kg |
Package Dimensions
| Length | 330 mm |
|---|---|
| Width | 550 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 12.34 kg |