Roller seat shop cart / workshop stool / garage seat / mechanic stool
This professional mobile tool stool is adjustable in height and is equipped with a very comfortable seat.
The lightweight workshop stool is 360 degrees rotatable and contains 4 sturdy swivel wheels, 2 of which have brakes.
The 4 trays at the bottom provide storage space for tools and more. The stool can be extended on both sides with optional cup holders. These are not included but are available from us.
- retracted (minimal) height = 550mm
- extended (maximal) height = 660mm
- seat size = 500 x 390mm
- diameter swivel wheels = 100mm
Product Dimensions
| Length | 530 mm |
|---|---|
| Width | 390 mm |
| Height | 540 mm |
| Weight | 7.5 kg |
Package Dimensions
| Length | 540 mm |
|---|---|
| Width | 400 mm |
| Height | 220 mm |
| Weight | 8.50 kg |