Movable tool unit
This handy tool trolley offers support for all kinds of work in the workshop.
The rack consists of 3 identical shelves for laying tools and more.
The unit is equipped with 4 swivel wheels, 2 of which have brakes.
The trolley can be extended on both sides of all shelves with optional cup holders. These are not included but are available from us.
- diameter swivel wheels = 75mm
Product Dimensions
| Length | 740 mm |
|---|---|
| Width | 390 mm |
| Height | 870 mm |
| Weight | 6.2 kg |
Package Dimensions
| Length | 540 mm |
|---|---|
| Width | 400 mm |
| Height | 270 mm |
| Weight | 7.30 kg |