Torque wrench
This Seneca professional torque wrench is very suitable for tightening screws and bolts at a preset torque. This large torque wrench is ideal for all heavy industrial work.
The torque wrench comes calibrated, with a 4% accuracy test.
Specifications:
torque range = 140 - 980Nm
designation = Nm and ft-lb
drive = 1"
direction of rotation = clockwise
switchable ratchet
Product Dimensions
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 0.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 1,300 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 75 mm |
| Weight | 8.30 kg |