Carbide cutter
This Rhodius carbide burr is suitable for stainless steel, steel and cast iron material. The optimally coordinated cutting geometry ensures the best results.
Can be used on straight grinders and pneumatic grinders.
Technical specifications:
shape = L ball-nosed cone
thickness = KEL, DIN shape for tungsten carbide burrs
diameter milling part = 12.7mm
diameter shaft part = 6mm
length of milling part = 32mm
total length = 77mm
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both
a filter and a template to use.
| Product Dimensions: | |
|---|---|
| Product Length | 77 mm |
| Product Width | 13 mm |
| Product Height | 13 mm |
| Product Weight | 0.04 Kg |
| Package Dimensions: | |
| Package Length | 79 mm |
| Package Width | 21 mm |
| Package Height | 21 mm |
| Package Weight | 0.05 Kg |