Check valve
Aluminum FBAs for oxygen pressure reducing valve 3/8 L – max. flow rate 40 mc/h All FBAs are made in accordance with UNI EN ISO 730.
Feautures:
- Stops hitting back
- Stops gas flow back
- Drops overprints
Product Dimensions
| Length | 102 mm |
|---|---|
| Width | 16 mm |
| Height | 16 mm |
| Weight | 0.165 kg |
Package Dimensions
| Length | 170 mm |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 0.17 kg |